پی ال سی PLC چیست؟ مثلث زرد

از PLC اغلب در کارخانه ها و کارخانه های صنعتی برای کنترل موتور ، پمپ ها ، چراغ ها ، فن ها ، قطع کننده های مدار و سایر ماشین آلات استفاده می شود. از آن زمان PLC به طور کامل صنعت و تولید را تغییر داده است. پی ال سی دارای عملکرد های مختلفی مانند زمان بندی، شمارش، محاسبه، مقایسه و پردازش سیگنال های آنالوگ گوناگون است. در مقایسه با سیستم کنترل “سخت افزاری توسط سیم” مزیت اصلی PLC این است که می توانید پس از برنامه نویسی آن، برنامه اش را تغییر داده و جایگزین برنامه قبلی کنید. این کار با هزینه بسیار ناچیزی (فقط شامل زمان برنامه نویسی) صورت میگیرد. در یک سیستم کنترل سخت افزاری توسط سیم، شما اساساً باید سیم ها را جدا کرده و از ابتدا شروع کنید (این کار گران تر بوده و نیز به زمان بیشتری احتیاج دارد).

نحوه عملکرد پی ال سی plc چگونه است؟

می توان قطعه plc موجود در این تابلوها را به عنوان مغر اصلی پروسه معرفی کرد که به کمک cpu خود می تواند برنامه های مختلفی را ذخیره سازی کند. پی ال سی دلتا جزو پر فروش ترین کنترل کننده های منطقی در کشور است که در حوزه اتوماسیون صنعتی استفاده می شود. قیمت این نوع پی ال سی ها ارزان و رقابتی است و برای کاربردهای مختلف از CPU های مختلفی در آن ها استفاده می شود. پی ال سی ها را می توان برنامه نویسی کرد تا با اضافه کردن ماژول ها برای اهداف خاص در اتوماسیون صنعتی تطبیق داده شوند. اتوماسیون صنعتی سال‌ها قبل از ظهور اولین PLCها آغاز شده بود. در نیمه اول قرن بیستم، کنترل ماشین‌آلات با استفاده از مدارهایی متشکل از رله‌های الکترومکانیکی انجام می‌شد.

این که در ریز پردازنده از زبان گرافیکی استفاده نمی شود یکی از تفاوت های آشکار میان آن و PLC است. علاوه بر این، PLC از 0 / 1 های آنالوگ و دیجیتالی استفاده می کند که برای کمک به فعالیت های سنگین تر افراد از طریق ورودی و خروجی دیجیتال ارائه می شوند. رله های قابل برنامه ریزی توانایی کنترل فشار، دما و سایر عوامل فیزیکی را نیز دارد و در تاسیسات الکتریکی بسیار پر کاربرد است. کاربرد های plc به اندازه‌ای وسیع و گسترده است که می توان از آن ها در کنترل هر نوعی از دستگاه و یا ماشین یا سیستم های خط تولید plc 1200 زیمنس نیز استفاده کرد. ‏plc دارای یک میکروپروسسور از که با استفاده از زبان کامپیوتر برنامه نویسی میشود که این برنامه در یک کامپیوتر نوشته می شود و از طریق یک کابل به plc انتقال پیدا میکند. در این مقاله از وبلاگ فرادرس قصد داریم مقدماتی از آموزش PLC را به زبان ساده ارائه دهیم.

پی ال سی PLC چیست؟ مثلث زرد در روش LAD و CSF برای خواندن عدد صفر از ورودی از دستور AN استفاده می‌شود؛ که عبارت «صفر یا یک» در ورودی را به عبارت معکوسش یعنی «یک یا صفر» تبدیل می‌کند. امکان برنامه‌ریزی، تغییر و پاک کردن آن‌ها توسط برنامه‌ریز وجود دارد. در PLCهای کوچک همهٔ موارد (پردازنده، I/O، منبع تغذیه در یک واحد و در PLCهای بزرگتر هر یک در واحدی مجزّا جای داده شده‌اند. Power Engineering گروهی از اساتید و مهندسان باتجربه کشور می‌باشد که صرفا برای افزایش سطح آگاهی‌های دانشجویان و مهندسین رشته برق راه‌اندازی گردیده است.

آموزش نقشه‌خوانی برق صنعتی

بدون شک با پیدایش اتوماسیون صنعتی، این رقابت تنگ تر و پیچیده تر هم شده است. در مقاله ی “اتوماسیون صنعتی چیست و چه مزایایی دارد؟” در مورد نقش اتوماسیون صنعتی در بهبود بهره وری صنایع صحبت کردیم. نانو ACE پی ال سی و چیپ PLC برای ماشین سازان کوچک / حجم های کوچک یا متوسط.

ماژول CPU و حافظه

او شرکت خود را تاسیس کرد و در طی سالیان مختلف تلاش کرد تا چالش بزرگ صنعت را به خوبی شناسایی کرده و در جهت رفع آن تفکر و ایده‌پردازی کند. برخی از مشکلات بزرگ این نوع سیستم ها ذاتاً به مکانیکی بودن رله‌ها برمی‌گشت. استهلاک در طول زمان بر اثر کلیدزنی‌های فراوان باعث خرابی رله‌ها می‌شد.

  • عبارت Programmable Logic Control) PLC)، مخفف مجموعه کلماتی است که عبارتند از کنترل‌گر منطقیِ برنامه‌پذیر.
  • به همین دلیل به آن ماژول پی ال سی نیز می گویند زیرا میتوان اجزایی را به آن اضافه کرد.
  • با توجه که تعداد ورودی ها و خروجی های این پی ال سی بسیار زیاد است و می توان تعداد ورودی و خروجی آن را تا 5000 عدد افزایش داد در پروژه های بزرگ و سنگین از آن ها استفاده می شود.
  • کلمه کنترل کننده یا کنترلر به معنای این است که این دستگاه یا رایانه دیجیتالی صنعتی می‌تواند تمام کارهای کنترلی را انجام دهد.