بررسی مزایا و معایب هواساز خرید انواع تاسیسات سرمایشی سرما مارکت-بتا تهویه

بررسی مزایا و معایب هواساز خرید انواع تاسیسات سرمایشی سرما مارکت-بتا تهویه

کاهش رطوبت هوا بدین صورت انجام می‌گیرد که با عبور هوا از روی کویل سرمایشی هواساز، سطح سرد کویل موجب چگالش رطوبت موجود در هوا شده و آن را جذب می ­کند. به همین منظور یک سینی تخلیه در زیر کویل سرمایشی برای جمع ­آوری آب تقطیر شده تعبیه شده است. کویل سرمایشی می ­تواند با دفع حرارت بیش­تر برای کاهش بیش­تر میزان رطوبت مورد استفاده قرار گیرد، اما این کار دمای هوا را به زیر دمای تنظیم شده می ­رساند و در این حالت کویل گرمایشی نیز روشن می ­گردد تا دما را بالا ببرد.

 • برای اطلاعات بیشتر و خرید هواساز با شماره های ما در ارتباط باشید.
 • این سیستم عموما پارامتر های ترمودینامیکی ( همانند دما ، فشار ، رطوبت نسبی ) و میزان آلاینده های هوای محیط طراحی را کنترل می نماید.
 • نموداری از دما ها را رسم کرده و مشاهده کنید که چگونه دمای هوای خروجی از کویل گرمایشی کویل و یا درصد ظرفیت آن با توجه به موقعیت های شیر تغییر می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌شود مطالب مرتبط با مقالههمه چیز درمورد ساختار و کاربرد هواساز هارا نیز مطالعه فرمایید. جنس جدار خارجی از ورق گالوانیزه است اما جدا داخلی با توجه به عملکردی که دارد از جنس استیل ساخته می شود. در برخی پروژه ها اتفاق افتاده که با توجه به نیاز مشتری طراحان از پروفیل های پلی آمید جهت ساخت فریم استفاده کرده اند. انتخاب درست و با کیفیت قطعات، در کارایی این دستگاهها بسیار تاثیر گذار است.

از چنین دستگاهی می توان در رستوران ها، فروشگاه ها و فضاهای مشابه دیگری که در آنها فضای سقف کاذب مناسب بوده و حجم هوادهی مورد نیاز چندان زیاد نیست (کمتر از 10000cfm)، استفاده نمود. طراحی سیستم های تهویه مطبوع با هواساز خانگی معمولا فضای کمتر، مصرف انرژی بهینه تر و تعمیر و نگهداری آسان تری نسبت به انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون رادیاتور و داکت اسپیلت دارد. هواسازهای آپارتمانی عموما می‌توانند در طراحی تاسیسات یک ساختمان به صورت مرکزی (مجموع چند واحد آپارتمان) و یا به صورت مجزا (برای هر واحد آپارتمان) طراحی و به کاربرده شوند. در ساختار هواسازها پس از کویل ­های گرمایشی و سرمایشی یک فن هوادهی قرار دارد. وجود این فن به منظور مکش هوا از فضای بیرون و عبور آن از میان دمپرها، فیلترها و کویل ­ها و در نهایت انتقال هوای تهویه شده به درون شبکه کانال ­های ساختمان ضروری است.

(دستگاه ایرواشر) مشابه سیستم هوارسان عمل می‌کند با این تفاوت که در آن بجای کویل سرمایشی از نازل‌های رطوبت‌زن استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه علاوه بر اجزاء اصلی هواساز ، مجهز به محفظه‌ی دیگری به نام ایرواشر می‌باشد که شامل تشت آب، قطره‌گیرها، کلکتورها و افشانک‌های پاشش آب است. قیمت با توجه به نوع کاربری، متریال مورد استفاده در تولید، میزان ظرفیت هوادهی، ظرفیت برودتی و گرمایشی و … آن متفاوت و متغیر میباشد، قیمت نهایی نیز وابسته به تعداد تجهیزات به کار رفته برآورد میشود.

سیستم های مرکزی برای ساختمان های بزرگ

برای این پیشگرمکن یک سیستم کنترلی نصب می شود تا در صورت عمل نکردن درست کویل، برای اینکه به دستگاه آسیبی نرسد هواساز خاموش گردد. هواساز در اصل وظیفه تنظیم پارامترهای ترمودینامیکی و بیولوژیکی هوا را برعهده دارد . پارامترهایی نظیر دما ، سرعت ، نسبت رطوبت و میزان آلاینده های موجود در هوا ، از جمله پارامترهایی است که دستگاه وابسته به نوع کاربری خود می تواند مورد کنترل قرار بدهد .

بانک کارآفرین

از مهمترین نکات دستگاه هواساز می توان به این مورد اشاره نمود که این دستگاه چون در ابعاد بزرگی طراحی و ساخته می شود در صورتی که فقط بخشی از فضا مورد استفاده قرار گیرد چون به صورت یکپارچه فعال است موجب اتلاف انرژی می گردد. به همین علت معمولا توصیه می شود سیستم چیلر و بویلر به هر دو سیستم هواساز و فن کوئل مجهز شوند که هم از مزایای هواساز بهره مند شوند و هم با استفاده و بهره از فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جویی گردد. بدنه هواساز نیز در قیمت آن تاثیر گذار است و در صورت استفاده از استیل قیمت هواساز تغییر بسزایی می کند.

اما میزان افت فشار در کانال های منعطف از دیگر انواع کانال ها بیشتر است. بدین ترتیب طول کانال باید کوتاه ، کمتر از ۱۵ فوت، و تا حد امکان مستقیم باشد. متداول ترین کاربرد کانال های انعطاف پذیر اتصال کانال های هوای تغذیه به دستگاه پایانه است. به دلیل آشفتگی هوای تخلیه شده از فن ، کویل باید به اندازه ی کافی در جهت موافق از فن دور باشد تا برای فرآیند انتقال حرارت مساعد جریان هوای آرام و غیر متلاطم را تأمین کند. به عنوان گزینه ی دیگر، یک صفحه فشار ( یک صفحه فلزی مشبک ) را می توانید در جهت تخلیه ی فن نصب کنید تا از غیر متلاطم بودن جریان هوا مطمئن شوید.

ایرواشر آپارتمانی چیست؟ معرفی مزایا و معایب ایرواشر خانگی-بتا تهویه

همانطور که از نام این نوع ایرواشر پیداست، بر روی سقف‌های کاذب یا بام خانه‌ها و آپارتمان‌ها نصب می‌شود. این دستگاه برای اینکه بتواند هوا را به واحدها و فضای مورد نظر برساند، نیاز به کانال کشی دارد. هزینه استفاده از این نوع ایرواشر تقریبا بیشتر از دیگر انواع این دستگاه است، اما در مکان‌های زیادی قابل نصب هستند و قدرت خوبی برای تهویه هوا دارند. این ایرواشرها در 3 کلاس موجود هستند و شما با توجه به نیاز خود می‌توانید هر کدام از آن‌ها را خریداری کنید. بنابراین با توجه به دمای هوای مورد نیاز و محدودیت های تأمین آب، نوع کلاس ایرواشر مورد نظر برای پروژه انتخاب می شود. پس قاعدتاً به طور مثال می بایست برای دستگاهی با کلاس 8 پمپی بزرگتر و تعداد نازل های بیشتر در نظر گرفت.

گرمایش واش ایرپک کیان پارس با استفاده از کویل آب‌گرم با بازدهی بالا تامین می‌گردد. کویل گرمایشی واش‌ایر کیان پارس با موتوپک کیان پارس یا موتورخانه‌های سنتی سازگار می‌باشد. وضعیت تابستانی یا زمستانی با استفاده از دمپرهای دستی یا موتوری ، در مدل‌های ساده یا مرکب قابل تبدیل می‌باشند. کلاس‌های متفاوت فیلتر و کلید فشارهوا جهت کنترل عملکرد شبکه‌ی تصفیه‌ی هوا، بنا به سفارش قابل تامین هستند.

 • بهتر است بسته به نوع آب وهوای محل مورد استفاده، میزان آب موجود و مقدار رطوبت هوا تصمیم بگیریم از ایرواشر استفاده کنیم یا خیر.
 • با توجه به اینکه فرایند انتقال حرارت در سیستم به صورت آدیاباتیک بین آب و هوا انجام می شود، به چیلر نیازی نیست.
 • در این حالت هنگامی که هوا وارد ایرواشر می‌شود با قطره‌های آبی که توسط نازل‌ها در هوا پاشیده شده اند، تبادل کرده، سد شده و تحت تحول آدیاباتیک، در واقع، گرمای خود را به آب می‌دهد و با رطوبت نسبی بالاتر از ایرواشر خارج می‌شود.
 • در صورت وارد شدن آب به دستگاه ایرواشر دیگر آب به صورت قطره‌ای برای خنک کردن آب پخش نمی‌شود، بلکه به صورت پودر شده اسپری می‌شود.
 • هواساز نیاز همزمان به دیگ ابگرم و چیلر به منظور ایجاد حرارت برودت لازم را دارد و اما در ایرواشر فقط نیاز به دیگ ابگرم به منظور تامین گرمایش می باشد.

عملکرد گرمایشی و سرمایشی دستگاه ایرواشر متفاوت است و سیستم سرمایشی این دستگاه به روش تبخیری یعنی شبیه کولر آبی، عملیات سرمایش را انجام می دهد. در سیستم سرمایشی، نازل های تزریق کننده آب، آب را با فشار بالا بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه اسپری می کنند و به ذرات پودری شکل تبدیل می شوند. ذرات پودری تمایل زیادی به بخار شدن دارند و با گرفتن حرارت هوا، دمای هوا را کاهش می دهند.

این مجموعه شما را از مراحل اولیه تا مرحله راه اندازی کاملا راهنمایی می نمایند. استفاده از سنسورهای DPS که وظیفه­ی این سنسور اندازه گیری اختلاف فشار در هوای ورودی و خروجی قبل و بعد از فیلتر می باشد. بر اساس نوع طراحی بدنه نیز، ایرواشرها در انواع ایستاده یا افقی ساخته شده‌اند. ایرواشرها در مدل های آپارتمانی و صنعتی در بازار موجودند مه به ایرواشر آپارتمانی معروف هستند. ماهم از تولید کنندگان داکت اسپیلت،زنت،ایرواشر هستیم ممنون میشم برای حمایت بیشتر به سایت ماهم سری بزنید. ماهم از تولید کنندگان داکت اسپیلت،زنت،ایرواشر هستیم ممنون میشم برای حمایت بیشتر بهسایت ماهم سری بزنید.

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده ایرواشر

حرارت تولید شده در این سیکل به‌وسیله دستگاه‌های جانبی مانند برج خنک‌کن به محیط منتقل می‌شود. چیلرها از نظر شیوه خنک کردن مایع به دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. در چیلر تراکمی از انرژی برق و در چیلر جذبی از انرژی حرارتی و سوختی برای ایجاد برودت و سرما استفاده می‌شود. مهمترین مواردی که در هنگام خرید ایرواشر می بایست به آنها توجه شود ، نوع کاربری و قیمت محصول می باشد. زیرا که ایرواشرها برای استفاده در محیط های خشک مناسب تر می باشند و باید به آب و هو و میزان رطوبت محیط نصب ایرواشر توجه شود. اتاقک کویل از مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده دستگاه ایرواشر می باشد.

مقایسه زنت و هواساز

منظور از کلاس بندی ایرواشر بدین معناست که مثلا دستگاهی با کلاس 8 رطوبت زنی و به دنبال آن توان بیشتری در کاهش دمای هوا دارد و دستگاه ایرواشر با کلاس 4، رطوبت زنی کمتری دارد و متعاقبا توان کاهش دمای آن کمتر است. بنابراین در زمان انتخاب دستگاه ايرواشر باید فضایی که قرار است دستگاه خنک کند را در نظر گرفت و متناسب با فضا، کلاس مناسب دستگاه ایرواشر را خریداری نمود. در ایرواشر، لوله های سرمایشی یا کویل آب سرد وجود ندارد و هوا در تماس مستقیم با قطرات آب قرار می گیرد.

کاربرد

این ذرات پودری آب تمایل به بخار شدن دارند و حرارت را از هوای عبوری گرفته و دمای هوا را کاهش میدهند. هواساز ایرواشربه منظور تهویه هوا با استفاده از قطرات ریز آب و تبادل جرمی حرارتی بین آب و هوا طراحی و ساخت می گردد. یکی از مزیت های دستگاههواساز ایرواشربه دلیل عدم نیاز به تجهیزات سرمایشی مانند چیلر و وصل شدن به موتور خانه قیمت مناسبی داشته و نسبت به دیگر هواسازها مقرون به صرفه تر می باشد. در شکل زیر قسمت های مختلفهواساز ایرواشربه صورت شماتیک ترسیم شده است.

– در دستگاه هواساز، متناسب با ظرفیت دستکاه و نوع کاربری آن، یک سری امکانات به آن اضافه میشود. مثلا در دستگاه های صنعتی و اداری با ظرفیت های بالا، عملیات فیلتراسیون و رطوبت زنی به هوا در فصل زمستان اضافا میشود تا میزان آلایندگی و رطوبت در این فضاها کنترل شود. در ظرفیتهای کم برای واحدهای مسکونی کوچک این عملیات حذف شده و فقط با یک سری فیلتر هوا، عمل فیلتراسیون محدود انجام میشود. در دستگاه زنت تنها برای گرمایش به دستگاه های بیرونی مانند پکیج یا بویلر متوسل می شویم و برای ایجاد سرما از شیوه کولر های آبی کمک می گیریم.

معرفی انواع مبدل حرارتی و کاربردهای آن بارد صنعت-بتا تهویه

سطح انتقال حرارت از یک سری صفحات با مجاری ورودی و خروجی تشکیل می‌شود. همان طور که اشاره شد، انتقال حرارت و دما در مبدل پوسته و لوله به صورت غیرمستقیم بوده و گذر سیالات از پوسته و لوله ها باعث تغییر دما در آنها می گردد. در ساختار کلی این گروه از مبدل های حرارتی یک پوسته یا مخزن استوانه ای قرار دارد که داخل آن لوله هایی موازی با مدار پوسته قرار گرفته است. یک گروه از سیال که نقش افزایش یا کاهش دما را دارد، از شیر ورودی مخصوص وارد پوسته شده و تماس غیرمستقیم سیال وارد شده در لوله های داخل مجموعه باعث انتقال حرارت می گردد.

 • مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای در دهه 1930 برای استفاده در صنایع غذایی بویژه صنایع لبنی ابداع شدند.
 • شستشوی مبدل حرارتی پوسته و لوله با توجه به نوع آن و نحوه نصب لوله ها با روش های شیمیایی و مکانیکی انجام میشود.
 • در مبدلهای با سطح تماس Regenerative، دیواره‌هایی که سیالات گرم و سرد را از هم جدا کرده اند، ثابت نیستند.
 • در مبدل گرمایی صفحه‌ای، عملیات تبادل انرژی و حرارت بر مبنای «حرکت خلاف جهت سیالهای سرد و گرم» انجام می‌شود.
 • این مدل سیستم که ما در پایین عکس آن را آورده‌ایم، سطح انتقال حرارت را به حد قابل توجهی بالا می‌برند.
 • چیدمان خاص سطوح تبادل دما و واشرها، همراه با وجود محل عبور سیال‌ها در گوشه‌های صفحات، شرایطی را ایجاد می‌کند که حرکت سیال‌های گرم و سرد را از مجراهای ایجاد شده توسط صفحات، بصورت یک در میان و متناوب ممکن می‌سازد.

عمدتا از این مبدل ها در مواردی که سطح تبادل حرارتی کمی نیاز باشد استفاده می شود و از مزایای آنها قیمت مناسب و کاهش ریسک گرفتگی در مبدل می باشد. در این مبدل ها برای دستیابی به سطح تبادل بیشتر، کاهش سرعت جریان و در نتیجه افزایش راندمان، سطح لوله داخلی را بصورت آجدار ساخته می شود. معمولا در مبدل های دو لوله ای جهت جریان دو سیال خلاف جهت یکدیگر می باشد که در شکل نشان داده شده است. یک مبدل حرارتی صفحه‌ای تشکیل شده‌است از صفحات ثابت، صفحات فشار دهنده و تجهیزات پنوماتیکی یا مکانیکی متعلقه و connection portsها.

کاربردهای مبدل حرارتی

به طور کلی میتوان گفت که طراحی انواع مبدل گرمایی کاری سخت و پیچیده است. همان طور که گفتیم، مبدل حرارتی دستگاهی است که در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال حرارت را از یک سیال (گاز یا مایع) به سیال دیگر منتقل می کندو موجب بهبود کارایی مصرف انرژی سیستم می شود. مبدل‌های حرارتی از تجهیزات بسیار مهم مورد استفاده در تأسیسات نفت، گاز، پتروشیمی، گرمایش ساختمان‌ها، تهویه مطبوع، تولید قدرت، بازیابی گرمای هدر رفته و فرآوری شیمیایی به شمار می‌روند.

محاسبه راندمان در طراحی مبدل پوسته لوله

مبدل های دو فازی می توانند برای انتقال حرارت به مایع جهت جوشاندن و تبخیر آن (بویلر) و یا به منظور خنک کردن بخار برای چگالش آن (کندانسور) با تغییر فازی که عمدتاً در سمت پوسته اتفاق می افتد، بکار روند. همچنین محاسبه صحیح قطر لوله های آب رفت و برگشت به انواع مبدل های حرارتی که سیال ناقل انرژی آنها آب می باشد، سبب رسیدن حجم کافی سیال ناقل انرژی جهت امکان انجام تبادل حرارت مورد نیاز در مبدل حرارتی می گردد. مبدل صفحه‌ای برحسب نوع سیال، فشار کار و به ویژه دمای طراحی می‌تواند بصورت چند پاس طراحی و ساخته شود. بعنوان مثال هنگامی که اختلاف دمای ورودی و خروجی یکی از سیالات به مبدل زیاد باشد، بجای آنکه مبدل تک پاس طراحی شود، بصورت چند پاس محاسبه و طراحی می‌شود.

مبدل های حرارتی استاندارد برای اکثر سیالات از جمله روغن، آب، واتر گلیکول و آب دریا مناسب هستند. برای سیالات خورنده بیشتر مانند آب نمک کلردار، مبردها و اسیدها باید به جای آن از مواد دیگری مانند فولاد ضد زنگ و تیتانیوم استفاده شود. مبدل‌های حرارتی خنک ‌شونده با هوا معمولاً در وسایل نقلیه یا سایر تجهیزاتی که در آن منبع آب خنک دائمی در دسترس نیست، استفاده می‌شود. همچنین خنک‌کننده ترکیبی (یا کولرهای هوایی ترکیبی) را می توان نام برد که یک برج خنک کاری، خنک‌کننده روغن و کولر هوای را در یک واحد ترکیب می‌کند که فضای مورد نیاز را کاهش می‌دهد و راندمان را بهبود می‌بخشد. هوای خنک یا توسط یک فن یا با جریان هوای ناشی از حرکت تامین می شود. مبدل های حرارتی با سطوح پره دار ، دارای پره ها و یا ضمائمی در سطح اصلی ( لوله ای یا صفحه ای ) انتقال گرما به منظور افزایش این سطح می باشند.

خرید فن کویل، بررسی تخصصی و قیمت انواع فن کویل گرین GREEN در آوش-بتا تهویه

از نظر زیبایی فرق آنچنانی با اسپلیت های دیواری ندارد، فقط اندازه لوله های کویل آن ها تفاوت دارد. علت این تفاوت به خاطر نوع خنک کاری است؛ در اسپلیت گاز برای سرمایش درون کویل فرستاده می‌شود ولی در مدل دیواری درون کویل ها آب جریان دارد. با این حال، برای اطمینان از عملکرد کارآمد نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. هنگامی که یک فن کویل هوا را خنک می کند، آب کندانس شده به روی کویل ها وارد سینی زیر آن می شود و از آنجا توسط لوله ی درین، آب باید تخلیه گردد.

 • برج خنک‌کننده و بویلر به ترتیب گرمای آب را می‌گیرد و آب گرم تولید می‌کند.
 • در واقع یک سیستم تهویه هوا است که بدون نیاز به کانال موجب چرخش هوا در یک محیط می‌شود.
 • سپس بعد از مشخص کردن دو لوله ای یا چهار لوله ای بودن دستگاه، با توجه به محاسبات بار حرارتی انجام شده، ظرفیت فن کویل ها برای هر فضا به تفکیک براورد می گردد.
 • این دسته از انواع فن کویل (فن کویل های کانالی) وظیفه تهویه مطبوع و تامین هوای تازه را به تنهایی بر عهده دارند و شما در این سیستم نیازی به هواساز ندارید ولی این نوع نمیتواند با کیفیت بالا وظیفه هواساز را بر عهده بگیرد.

خود از دو بخش تشکیل شده است ، لوله های مسی که در حالت گرمایش ، آب گرم و در حالت سرمایش ، آب سرد از آن عبور می کند ، و پره های آلومینیومی که به آنها فین گفته می شود. هوا بین فین های آلومینیومی دمیده شده و پس از تبادل حرارتی با آنها ، به فضای مورد نظر وارد می شود. قطعه‌ای است که در زیر کویل دستگاه قرار می‌گیرد و آبی که از تقطیر روی لوله‌های کویل به وجود آمده را جمع کرده و به سیستم تخلیه هدایت می‌کند. سینی درین باید از جنس مرغوب و عایق با ضخامت مناسب برخوردار باشد، زیرا در صورت عملکرد نامناسب سینی درین، امکان نم پس دادن آب تقطیرشده به محل نصب فن کویل ( سقف ، دیوار و …) وجود دارد و باعث خرابی و خسارت خواهد شد. ، و تامین آب گرم توسط دیگ که در موتورخانه قرار دارد، انجام می شود. پس می‌توان نتیجه گرفت فن کویل به تنهایی نمی تواند محیطی را گرم و یا خنک کند، چراکه در تابستان نیاز به چیلر و در زمستان نیاز به آب گرم تولید شده در موتورخانه دارد.

شیر دروازه ای چیست؟

فیلترهایی که درون آن تعبیه می شوند قابل شستشو بوده و جهت نگهداری و طول عمر بیشتر، لازم است آن را در زمان های منظم مورد نظافت قرار دهید. بدنه ی دستگاه فن کویل اتمسفر از نوع ورق فولادی پوشانیده شده با رنگ کوره ای پودری الکترواستاتیک و شاسی و اسکلت اصلی از ورق گالوانیزه می باشد. میزان هوادهی و فشار استاتیکی فن کویل مانلی در اتاق تست کارخانه بر اساس استاندارد AMCA 211 تست شده و عملکرد آن ارزیابی می گردد. ظرفیت های تولیدی مرسوم200CFM300CFM400CFM600CFM800CFM1000CFMفن کویل های با ظرفیت بالاتر از 1200 CFM (سی اف ام معیاری است برای سنجش شدت جریان هوای در حال حرکت ) را با نام داکت فن کویل می شناسند. در این مقاله در ابتدا به معرفی دستگاه فن کویل پرداختیم،سپس با نحوه عملکرد این دستگاه و اجزای آن آشنا شدیم.

انواع فن کویل از لحاظ موقعیت نصب

الکتروموتورها نیروی مکانیکی لازم برای چرخاندن فن را تامین می کنند. این سینی یکپارچه و بدون جوشکاری است که پوشش نانو هیدروفوبیک و عایق حرارتی دارد. این جزء وظیفه جمع اوری آب تقطیر شده روی کویل در تابستان را دارد و در قسمت خروجی شیب دارد که باید به وسیله شلنگ مخصوص متصل شود.

از نامگذاری این ماشین می‌توان دریافت که این سیستم دمای مطلوب را در فصول سرد و گرم تامین می‌کند. بخاطر همین سادگی در ساختار، این دستگاه جزء گزینه‌های اقتصادی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود. فن کویل FANCOILهمان طور که از نامش پیداست از یک یا چند ردیف کویل مسی که پره های آلومینیومی و مسی در زیر یا پشت آن قرار دارد تشکیل شده و وظیفه فن هوادهی بر روی کویل برای تامین هوای گرم و سرد است.

شرکت آسا تهویه سپند با سابقه 13 سال، یکی از فروشگاه های معتبر فروش فن کویل، هواساز و چیلر در ایران میباشد. در این بخش سعی کردیم تا شما را با انواع فن کویل آشنا کنیم تا بدانید اصلا چند مدل از این سیستم در بازار وجود دارد. فن کویل های ایستاده هم شباهت بسیار زیادی به اسپیلت های ایستاده دارند. این مدل معمولا مناسب فضاهای بسیار بزرگ است و دارای کویل های اب سرد و گرم است که دمندگی هوا از قسمت پایین انجام میشود و بخش دمنده در قسمت بالا تعبیه شده است. یکی از مشکلات استفاده از این سیستم که به دستگاه آسیب وارد می‌کند نشستن ساکنین روی آن است و فضای بیشتری از محیط را اشغال میکند و به همین دلیل استفاده از این مدل در شهرک های مسکونی کمتر شد. موفقیت یا شکست پروژه ی نصب ممکن است بر سطح صدای نهایی تاثیر داشته باشد، و این عامل اغلب نادیده گرفته می شود.

برج خنک کننده ساخت انواع کولینگ تاور + بالاترین کیفیت-بتا تهویه

برج خنک کننده مکعبی به دلیل داشتن ارتفاع زیاد و سیستم پاشش آب منظم دارای راندمان بالایی می‌باشد. سیستم‌های برودتی مکعبی امروزه در بیشتر صنایع بزرگ و همچنین در تهویه مطبوع کاربرد فراوانی دارد. در داخل برج خنک کننده مدار بسته کوئل به کار رفته است و آب سیستم از درون این کوئل ها عبور کرده و خنک می شود. نکته اینجاست، با وجود این که در برج‌های خنک کننده مدار بسته مانند کندانسورها، از روش سرمایش تبخیری برای دفع حرارت اضافی استفاده می‌شود؛ اما عمل چگالش بخار آب انجام نمی‌شود.

تشتکها، نازلها و پکینگ ها از قطعات مهم برج خنک کننده به شمار می‌روند. این شرایط هنگامی اتفاق می پذیرد که هوا به حالت ۱۰۰ درصدی اشباع از رطوبت برسد. در این دستگاه‌ها، این فاکتور تأثیرگذار به معنای یک حالت تعادلی است. در این فرمول «M آب جبرانی یا میکاپ»، «D میزان پرتاب قطره یا دریفت آب»، «B بلودان یا همان زیرآب» و «E مقدار عمل تبخیر آب» است. در ادامه به بررسی هریک از شیوه‌های هدررفت آب در درون کولینگ تاور خواهیم پرداخت. سیستمهای تهویه متبوع، هتل ها، مجتمع های تجاری و مسکونی، صنایع سبک مواد غذایی و… از جمله این کاربری های سبکی هستند که نیازی به تاورهای با ظرفیت بالا ندارند.

چه به لحاظ قیمت و تنوع در ساختار و چه به لحاظ مانایی و قدرت خنک‌سازی و افزایش راندمان، این تجهیزات بدون شک بی‌نظیرند و گوی رقابت را از دیگر تجهیزات خنک‌ساز ربوده اند. شهرک صنعتی شمس آباد، عباس آباد، نصيرآباد، خاوران، فيروزكوه، خوارزمی، پرند، شهرک صنعتی پیشوا، سالاريه، چرمشهر، قرچك، دماوند و نهایتا «شهرك صنعتي پایتخت (علي آباد)». در هر یک از این شهرکهای صنعتی، حداقل یک شرکت سازنده برج خنک کننده به تولید تولید کولینگ مشغول است. البته که هیچگاه تنها به دلیل نزدیکی مکانی، به سراغ شرکتهای سازنده برج خنک کننده نروید!!.

نقش «تهران، پایتخت ایران» را نمیتوان در صنعت ساخت برجهای خنک کننده نادیده گرفت. در حقیقت استان تهران با بیش از «14 شهرک صنعتی فعال» و همچنین «12 شهرک صنعتی در حال ساخت و یا راکد»، یکی از شهرهای کلیدی صنعت کشور محسوب میشود. جالب است بدانید که در حال حاضر بیش از 12 هزار هکتار زمین در تهران، مربوط به شهرکهای صنعتی این استان میباشد که نشان از اهمیت صنعتی تهران دارد.

هنگامی که برج‌های خنک کننده ماژولار در یک دسته ترکیب می‌شوند، نصب اغلب سریع‌تر و آسان‌تر است. برج خنک کننده مکعبی حریان مخالف امکان مونتاژ در کارخانه را در حجم بالا دارد. برج های خنک کننده مدار باز به صورت کلی به دو نوع جریان متقاطع و جریان مخالف دسته بندی می شوند که در ادامه این مطلب آنها را بررسی می نماییم. این قطعه موجب افزایش میزان تماس آب و هوا می شود که در نهایت منجر به خنکی بیشتر و سریعتر آب خواهد شد.

 • یکی از بزرگترین معایب فن ها مصرف برق بالا و تولید صدای زیاد می باشد.
 • هواروب بهترين قيمت برج خنك كننده صنعتي يا كولينگ تاور را در ظرفيتهاي مختلف از جمله 20 تن و 40 تن و 100 تن تا 5000 تن را با تخفيف استثنايي تا پايان فصل تقديم صنعت گران عزيز مي كند.
 • بازنویسی قانون پایستگی انرژی در چرخه کاری کولینگ تاور به شرح ذیل صورت می‌پذیرد.
 • کولینگ تاور فایبرگلاس در ابعاد مختلفی ساخته می شود و معمولا ضخامتی مابین 5 الی 10 میلیمتر دارد.
 • در واقع به هر اندازه که آب مصرفی دارای املاح کمتری باشد، میزان بلودان تاورهای خنک‌ساز شرکت برودت تهویه آسایش نسیم نیز کمتر است.

شاید دانستن بیشتر در مورد برج‌های خنک کننده باعث شود بیشتر قدر هوای خنک و مطبوع را بدانید. این سیستم‌های برج خنک ‌کننده شبیه سیستم القایی هستند، اما تفاوت اساسی آن‌ها در این است که فن متحرک هوا در پایه برج خنک ‌کننده قرار می‌گیرد که به هوا اجازه می‌دهد از پایین عبور کند. استفاده از آن‌ها به دلیل چالش‌های توزیع آب، فن‌های با اسب بخار بالا و امکان گردش مجدد محدود است. سرویس های دوره این برج خنک کننده باید به صورت منظم و دوره ای و طبق برنامه ای مشخص و ثابت انجام شود. سرویس ها می تواند در دوره های 6 الی 12 ماهه انجام شود و لازم به ذکر است که سرویس های نادرست موجب رسوب شدید و رشد باکتری ها و ضرر های بسیار دیگری در داخل کولینک تاور می شود.

برج خنک کننده مدار بسته برای چیلر تراکمی

فرآیند تبادل انرژی در قالب انواع برج خنک‌کننده یک فرآیند ترکیبی از انتقال جرم و حرارت به صورت همزمان می‌باشد. کولینگ‌تاور با ایجاد یک سطح تبادل حرارت بسیار بزرگ سبب تبخیر درصدی از آب می‌گردد. تبخیر صورت گرفته در خود مقدمه جذب گرمای موجود در جریان اصلی آب می‌شود. گرمای لازم جهت بخار شدن آب و از هم گسسته شدن پیوندهای ملکولی آب از مابقی جریان آب جذب می‌شود.

برج خنک کننده مدار بسته 40 تن تبرید

بمنظور آشنایی بیشتر در این قسمت از مقاله به کاربردهای برج خنک کننده (تولید و صنعت) می پردازیم. این فرآیند ترکیبی نشان می دهد که حرارت باید ابتدا از سیکل درونی، بوسیله کویل مسی به آب اسپری شود. در ادامه بخشی از آب اسپری شده با از دست دادن گرما تبخیر میشود و بخشی از حرارت به فضای بیرونی منتقل میشود. همچنین سیکل خارجی که در آن، آب بر روی کویل اسپری شده و در ادامه با هوای محیط خارج، در تماس است. فرم شکلی دستگاه (مخروطی یا مکعبی)؛ بسته به نیازها و بودجه ای که صاحبان صنایع در اختیار دارند. با وجود دائمی آب خنک در چرخه تولید، راندمان تولید نیز افزایش چشمگیری می یابد.

کارا فناور اطلس پارسی

آب گرم ابتدا وارد لوله‌های پره دار و سپس وارد پکینگ‌ها می‌شود و در طول این مسیر با هوای سرد تبادل حرارتی داشته و آب سرد در پایین برج جمع می‌گردد. قیمت کولینگ تاور به موارد مهمی از قبیل میزان ظرفیت حرارتی، مواد اولیه به کار رفته و نوع آن بستگی دارد. لذا می بایست قبل از هر اقدامی برای خرید با کارشناسان ما تماس گرفته تا در کنار ظرفیت سنجی مناسب با سیستم مورد نظرتان شما را در خریدی با کیفیت و قیمتی مناسب یاری نمایند. لازم به ذکر است فروش قطعات برج خنک کننده و انجام معادلات برج خنک کننده توسط کارشناسان هایپر صنعت فامکو انجام می پذیرد برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس حاصل نمایید. منظور از کولینگ تاور هیبرید یعنی ترکیب دو یا چند روش مختلف برای بهبود راندمان و عملکرد یک سیکل است.

جهت افزایش طول عمر الکترو موتور و کاهش صدای فن در زمان راه اندازی برج‌های خنک کننده، از بالانس استاتیک و داینامیک فن برج اطمینان کامل حاصل کنید. لطفا دمای آب ورودی به دستگاه و دمای مورد نیاز را نیز اعلام فرمائید. در اثر این اتفاق، کانالهایی به وجود می‌آید که موجب میشود در فصلهای سرد سال (پاییز و زمستان) یخ زدگی در برج خنک کننده بوجود آید. این یخ زدگی نهایتاَ به کاهش راندمان عملکردی تاور خنک‌ساز منجر خواهد شد.